Víza, doklady

Občané ČR cestující do Turecké republiky musí mít cestovní doklad platný ještě minimálně 150 dnů od data vstupu na území Turecké republiky. Při delším pobytu je potřeba vízum. Aktuální informace o cestě do Turecka naleznete na MZV ČR: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Celní a devizové předpisy

Bezcelně lze do Turecka dovézt 200 ks cigaret, 1 kg kávy, 1 kg cukrovinek, 1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 cl nebo 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 cl. Léky, léčiva a zdravotní potřeby je možné bezcelně dovážet pouze pro osobní potřebu. Ostré náboje a zbraně nesmějí být dovezeny bez zvláštního povolení.

V případě, že se jedná o cestu z Turecka do země EU či ze země EU do Turecka, lze v hotovosti dovézt/vyvézt maximálně 10.000 EUR.

Vývoz starožitných předmětů (starších 100 let) je zakázán. Při vývozu nově vyrobeného koberce je nutno předložit doklad o koupi. Při koupi drahých koberců a uměleckých předmětů doporučujeme zejména v turistických oblastech zvýšenou obezřetnost s ohledem na časté případy podvodů.

Turecká měna

V Turecku se platí tureckými lirami. Zkratka měny je YTL. Kromě Turecka tuto měnu používá i Severokyperská turecká republika. Jedna setina liry se nazývá "kuruş". Mince jsou v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 kuruş a 1 lira. Bankovky mají nominální hodnoty 5, 10, 20, 50, 100, 200 lir.

Placení a výměna peněz

Turecko je z hlediska bankovního sektoru na stejné úrovni jako evropské země. Placení kartou je běžné, bankomaty jsou přístupné v letoviscích, městech a často i u významných turistických památek. Pokud dáváte přednost hotovosti, tak v Turecku bez problémů najdete dostatek směnáren. Používání cizích měn není zakázáno, některé obchody jej provozují běžně a ceny uvádějí buď v místní, nebo i volné měně (EUR, USD).